Bazar books
Den lilla bokhandeln i Paris - pocket

Nina George

Den lilla bokhandeln i Paris - pocket

Författare: Nina George
Översättare: Ulrika Junker Miranda
Originaltitel: Das Lavendelzimmer
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284922
Recensionsdatum: 2017-03-15
Bindning: Pocket

En magisk roman för alla dem som tror att ordets kraft kan läka ett brustet hjärta! 

Monsieur Perdu kan ordinera den perfekta boken för ett brustet hjärta. Men kan han kurera sitt eget?


Monsieur Perdu kallar sig för litterär apotekare. Från sin flytande bokhandel belägen på en pråm på floden Seine ordinerar han romaner för alla livets motgångar. Genom att använda sin intuition finner han exakt den bok läsaren behöver, och reparerar på detta sätt både brustna själar och hjärtan. Den enda han inte verkar kunna kurera genom litteraturen är sig själv; han lider fortfarande i kval efter att hans livs stora kärlek försvann. Bakom sig lämnade hon endast ett brev, som han aldrig öppnade.  


Efter att Perdu slutligen förmått sig att läsa brevet lättar han ankar och ger sig av på en resa till södra Frankrike i hopp om att komma över sin förlust och få ett avslut på historien. Med sig har han en storsäljande författare med skrivkramp samt en (kärlekskrank italiensk kock, och längs Frankrikes floder reser Perdu, delar ut sin visdom och sina böcker, och visar hur den litterära världen kan ta den mänskliga själen på en resa för att hela sig själv. 


Den lilla bokhandeln i Paris är en internationell bästsäljare, fylld med värme och äventyr, och tillägnad alla dem som tror att sagornas kraft kan förändra människors liv. 


"Verkligen härlig feelgood!" – Yvonne Eriksen, P4 Skaraborg


"Mysig, välskriven och perfekt som avkoppling i bästa läsfåtöljen." – Piteå-Tidningen


"En annorlunda bok som bjuder på det mesta." – Nerikes Allehanda


"303 sidor ren njutning." – Bokbloggen Bokmalen


"Den lilla bokhandeln i Paris av Nina George är precis en sådan där bok man behöver en regnig dag hemma i soffan. Eller en solig dag i hängmattan. Eller helt enkelt när man behöver en bok som ger en varm känsla i hjärtat." – Västmanländskans bokblogg 


”Nina George lär oss smarta saker om kärlek, om läsande ’som ger dig ett schvung i steget’, om tango i Provençe, och om riktigt god mat… En av de där böckerna som får dig att fundera över vem du behöver ge den till som present under tiden du fortfarande läser den, eftersom den gör dig lycklig och borde finnas tillgänglig på varje välsorterat apotek.” – Hamburger Morgenpost (Tyskland)


”Förtrollande och rörande… Sällan har jag läst en så vacker bok!” – Tina Magazine (Tyskland)


”Den lilla bokhandeln i Paris är en roman med många underbara ting. Den är vackert skriven, berättar en rörande historia och för läsaren till ljuvliga Provence, med detaljerade beskrivningar av fantastisk mat och ’art de vivre’. En fantastisk strandläsning!” – Madonna


 

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Nina George har också skrivit

Nina George

Nina George

Nina George föddes 1973 i Bielefeld, Tyskland. Sedan hon började sin karriär som frilansjournalist och författare 1992 har hon producerat 26 böcker (romaner, deckare och faktaböcker) samt över etthundra noveller och 600 krönikor. George har arbetat som kriminalreporter, krönikör och redaktör för ett antal publikationer såsom Hamburger Abendblatt och Die Welt, samt produktioner inom TV. Hon skriver även under tre olika alia...

Visa författarpresentation

Nina George - Twitter

  • 2018-08-16 15:57:09 Nina George
    RT @VS_BuVo: Petition für besseres Lesen gestartet https://t.co/pfC6lHjjE7

  • 2018-08-16 15:57:06 Nina George
    RT @FairerBuchmarkt: Die Nominierten 2018 – Leseproben | Börsenblatt - Wochenmagazin für den Deutschen Buchhandel | 0000000180814 | NetGall…

  • 2018-08-16 15:56:45 Nina George
    RT @wasmitbuechern: Über die Teilnahme als Speakerin von @nina_george stellen wir fest, dass es auch in #Dresden eine Buchmesse gibt. http…

  • 2018-08-16 15:56:40 Nina George
    RT @melvillehouse: Happy pub day to @_sarah_perry for LET ME BE LIKE WATER, the book @bookpage recommends “for fans of Mitch Albom, Anne Ty…

  • 2018-08-16 15:56:33 Nina George
    RT @mhofstaetter: begehren, lieben, leben, frau sein, ganz und gar! nina george / die schönheit der nacht: https://t.co/Fv74Mg9SL2 #lesefie…

  • 2018-08-14 11:39:53 Nina George
    RT @TheLibraryUoS: Our #bookoftheweek this week is The Little Paris Bookshop by @nina_george. The book follows the story of Jean Perdu, a…

  • 2018-08-10 15:40:30 Nina George
    RT @Jasbeingjas037: 4. The Little Paris Bookshop by @nina_george As someone who takes comfort in books, the idea of a literary apothecary i…

  • 2018-08-08 23:26:41 Nina George
    RT @mmatting: Amazon führt neues Vergütungsmodell für über Distributoren ausgelieferte E-Books ein https://t.co/hVT38b078j via @SelfPubBibel

  • 2018-08-08 23:25:13 Nina George
    RT @Volker_Rieck: When grassroots is astroturf https://t.co/wZu39FXqpA

  • 2018-08-08 23:25:02 Nina George
    RT @VS_BuVo: Aktionsbündnis startet internationale Kampagne für Menschenrechte - buchreport https://t.co/lmGBLIHUGM

  • 2018-08-08 23:24:43 Nina George
    RT @PQFilm: @PQFilm @buecherfrauen @nina_george @Buchkolumne #Kulturwandel https://t.co/4LzX37V457

  • 2018-08-08 23:24:24 Nina George
    RT @Babelio: @nina_george a new french review of Si proche si loin on Babelio : "Un roman que j'ai dévoré en trois après-midis estivales. Q…

  • 2018-08-08 23:21:39 Nina George
    RT @PEN_Deutschland: Hermann Kesten-Preis 2018 an Gioconda Belli. Hermann Kesten-Förderpreis an "Direkt36" https://t.co/wppueLNrDE Der He…

  • 2018-08-05 08:09:01 Nina George
    RT @fraeulein_tessa: „Auf Wikimannia gibt es also nicht nur Bestätigung für die prekäre Situation weißer deutscher Männer, sondern auch noc…

  • 2018-08-03 10:57:08 Nina George
    RT @VS_BuVo: Welche Unternehmen steckten hinter der Kampagne gegen den Entwurf zur Urheberrechts-Richtlinie? Die Orgastruktur aufgeschlüsse…

  • 2018-08-03 09:31:55 Nina George
    RT @FairerBuchmarkt: Phantastik Bestenliste August 2018 - Phantastik-Bestenliste https://t.co/97zlBaVSvJ

  • 2018-08-03 09:31:40 Nina George
    RT @WebSchauder: The Trichordist: Hilfsmittel für den Politik-Hack https://t.co/n02Rm2c3Kf

  • 2018-08-03 09:31:28 Nina George
    RT @WebSchauder: The anatomy of an assault on politics part 2 – organization of the hack https://t.co/TL2QMOPDLR

  • 2018-08-03 09:31:24 Nina George
    RT @WebSchauder: Anatomie eines Politik-Hacks Teil 2 – Die Organisation des Hacks https://t.co/X8Rm49J6c9

  • 2018-08-03 09:24:46 Nina George
    RT @Buchfan: Ein Buch, welches noch lange in mir nachklingen wird auf https://t.co/3CaaVFYen7 Herzlichen Dank an Nina George und den @Kna…

  • 2018-08-03 09:24:17 Nina George
    RT @Buchfan: @nina_george Danke , danke für das tolle Buch . Heute habe ich meine Meinung dazu veröffentlicht auf https://t.co/7R2joKi6IN

  • 2018-08-03 09:23:53 Nina George
    RT @SelfpubPreis: + + + Jury inside + + + Heute im Gespräch mit @nina_george: https://t.co/mop8BoO9tf #dspp18 #juror #selfpublishing #autho…

  • 2018-07-27 09:00:34 Nina George
    RT @VS_BuVo: Mit eMailbomben gegen das Urhebeberrecht feuern? „Gewinnt also zukünftig derjenige, der die bessere Technik, aber nicht das b…

  • 2018-07-27 09:00:23 Nina George
    RT @WebSchauder: Anatomie eines Politik-Hacks https://t.co/hyjO8Tb4dO