Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2017-04-28 17:02:19 Lucinda Riley
    Absolutely thrilled that #TheShadowSister has gone straight into the top 10 of the UK #SundayTimes #Bestseller List… https://t.co/smOLT0020S

  • 2017-04-28 15:09:59 Lucinda Riley
    RT @DioptraBooks: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΞΩΦΥΛΛΩΝ! Νέο της Kimberley Freeman (με άρωμα Ελλάδας): https://t.co/GABwydIzjB Νέο της Lucinda Riley: https…

  • 2017-04-28 15:09:00 Lucinda Riley
    RT @Mommybooknerd: #BlogTourHost #MMBBR THE SHADOW SISTER: Book Three by @lucindariley @AtriaBooks https://t.co/ouhzSSd5uU

  • 2017-04-28 11:00:21 Lucinda Riley
    'A Arvore Dos Anjos' (The Angel Tree) will be out in Brazil on May 8th. https://t.co/J3DxrRE2TX https://t.co/yTI3K4qtgb

  • 2017-04-27 11:58:13 Lucinda Riley
    RT @panmacmillan: With the third book in @lucindariley's Seven Sisters series out now in PB, here's a guide to get you started: https://t.c…

  • 2017-04-27 11:57:36 Lucinda Riley
    RT @ValeCamarda: Ciao, lettori! Ci ritroviamo con la rubrica dedicata ai nuovi arrivi librosi. https://t.co/FZd4Ude1wn @Einaudieditore @lu…

  • 2017-04-26 15:17:34 Lucinda Riley
    RT @Marablaise: New #bookreview The Shadow Sister by @lucindariley https://t.co/q637uAlW2M @AtriaBooks #bookbloggers #bloggersblast https:/…

  • 2017-04-26 15:00:35 Lucinda Riley
    #COMPETITION: To celebrate the launch of #TheShadowSister, win a luxury stay in the #LakeDistrict with @jazzfm… https://t.co/7xsYC3p9MD

  • 2017-04-26 10:21:20 Lucinda Riley
    RT @GurdGreenBear: Over the moon to get the third book in this fantastic #TheSevenSisters series. These books...what beauties! #booklove ❤…

  • 2017-04-26 10:21:07 Lucinda Riley
    RT @Babelio: @lucindariley a new french review of La soeur de l'ombre - Star, Les sept soeurs, tome 3 on Babelio : "Après Mai... https://t.…

  • 2017-04-26 10:19:43 Lucinda Riley
    RT @ncarboz: Hoy en el blog La hermana sombra de @lucindariley una saga famliar que me tiene atrapada https://t.co/6EDC2ysQct @megustaleer…

  • 2017-04-25 13:52:28 Lucinda Riley
    At my fantastic local @CorkAirport with #TheShadowSister. Thank you Sylvia @WHSmith for being so helpful & Devin… https://t.co/sONdRlczb9

  • 2017-04-24 07:48:53 Lucinda Riley
    RT @WBTBBookReviews: #BookReview The Shadow Sister by Lucinda Riley @lucindariley @AtriaBooks https://t.co/at9eeLUo0x

  • 2017-04-23 19:23:03 Lucinda Riley
    RT @JezzaTrev: The third book in @lucindariley's spellbinding Seven sisters series is now out in paperback! Yay! https://t.co/7gZiN3TB6i ht…

  • 2017-04-23 18:00:53 Lucinda Riley
    On this #WorldBookNight I want to celebrate #BeatrixPotter who inspired so many children with her stories:… https://t.co/l8jBaOB3dW

  • 2017-04-22 19:07:15 Lucinda Riley
    The amazing view from my window here in #WestCork. What a wonderful world. Happy #EarthDay https://t.co/wpVLl4lTaC