Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2017-03-27 15:48:12 Lucinda Riley
    The US edition of #TheStormSister is now available in #paperback - thank you @AtriaBooks https://t.co/16fag1QYHP

  • 2017-03-27 15:26:19 Lucinda Riley
    RT @GuySaintJean: Au Québec, les romans de @lucindariley sont chez nous. Tout bientôt, La belle Italienne >>> https://t.co/zV41qUEDPW https…

  • 2017-03-27 14:11:21 Lucinda Riley
    RT @CoralieKPascaud: Grâce à @LillyCharleston, j'ai joué à la Fangirl et rencontré la formidable @lucindariley (et je n'arrive toujours pas…

  • 2017-03-27 14:10:35 Lucinda Riley
    RT @Emma_mndz: Hoy en el blog La Rosa de medianoche @lucindariley @RComentamos #leoycomparto https://t.co/dumNiC3Yb7

  • 2017-03-26 17:22:29 Lucinda Riley
    #HappyMothersDay to every one of us! Me and my sister Georgia are celebrating together with our children. X https://t.co/r1jngyeX1w

  • 2017-03-26 11:09:09 Lucinda Riley
    RT @LoveLLBook: #Buongiorno con #LeSetteSorelle di @lucindariley edito @GiuntiEditore #serie_Primolibro #romance #scoperte #ritornoaglianni…

  • 2017-03-25 18:21:21 Lucinda Riley
    Merci beaucoup to everyone who came to see me @Salondulivre book signing in #Paris today! It was wonderful to meet… https://t.co/1LP9oNzJRF

  • 2017-03-25 18:19:11 Lucinda Riley
    RT @Lice_vn: Soirée @lillycharleston avec @lucindariley ! Et La Soeur de l'ombre sera disponible en… https://t.co/pmxGtZv1fc

  • 2017-03-25 18:18:03 Lucinda Riley
    RT @GoldmannVerlag: Am Goldmann-Messestand wirft die #litlove2017 schon ihre Schatten voraus 💕@lucindariley @buchmesse #LBM17 #leipzigliest…

  • 2017-03-25 10:42:27 Lucinda Riley
    On my way to the #LivreParis2017 book fair today! Come see me at my signing between 1-3pm at stand H68! X

  • 2017-03-24 20:36:37 Lucinda Riley
    RT @cocobouquine: Une jolie soirée chez @LillyCharleston pour le 3ème tome des 7soeurs de @lucindariley https://t.co/UFvOqWfXTp

  • 2017-03-24 15:45:30 Lucinda Riley
    The Danish edition of 'The Storm Sister' is out today! Tak #rosinanteco! https://t.co/FF6iNMObOE

  • 2017-03-24 15:39:52 Lucinda Riley
    RT @LillyCharleston: Ce soir les blogueuses #Charleston pourront rencontrer @lucindarileyofficial 😄 L'équipe s'est démenée pour que... http…