Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2017-02-23 16:09:37 Lucinda Riley
    #feedachildforayear Find out more about my work with @marysmeals charity and donate directly here: https://t.co/1KdQmIE4A6

  • 2017-02-23 15:26:57 Lucinda Riley
    Each charm & bracelet at https://t.co/ozl5nJ37sm feeds a schoolchild for a year, or donate to @MarysMeals directly: https://t.co/EUbPkQPlRg

  • 2017-02-23 15:24:35 Lucinda Riley
    We've now raised half the money to sponsor a whole school with @MarysMeals THANK YOU to everyone who has supported… https://t.co/eZd5yL56gx

  • 2017-02-21 17:28:11 Lucinda Riley
    RT @buecherinhand: Auch Stars Geschichte mit viel edwardianischem England überzeugt! https://t.co/FHSkFYYWZ5 @Bloggerportal @GoldmannVerlag…

  • 2017-02-21 09:30:29 Lucinda Riley
    The Spanish edition of #TheShadowSister will be published on 9th March. https://t.co/YwWj548dxd

  • 2017-02-20 13:08:25 Lucinda Riley
    RT @litherarium: .@editoraarqueiro publicará "A Árvore dos Anjos", de @lucindariley: https://t.co/C2dey44eGi https://t.co/QNVqaDxfyl

  • 2017-02-20 11:20:24 Lucinda Riley
    RT @Babelio: @lucindariley a new french review of Les Sept Soeurs on @Babelio : "J'ai découvert Luc... https://t.co/64lfE1sNn4 https://t.co…

  • 2017-02-19 22:23:17 Lucinda Riley
    Wow! Look at all the amazing birthday flowers I arrived home to today! Thank you all so much! I feel so spoilt! https://t.co/oG5JIvG8eZ

  • 2017-02-18 15:13:47 Lucinda Riley
    At @MO_BANGKOK - my second home and FAVOURITE hotel in the world. Thank u for your care of us. Don't want to go home https://t.co/My3uqqZMy1

  • 2017-02-17 11:14:45 Lucinda Riley
    Wow! Vielen Dank, muito obrigada, muchas gracias, thank you so much everyone for the lovely birthday wishes! X

  • 2017-02-17 10:42:55 Lucinda Riley
    RT @capitolinafala: Hoje é aniversário da @lucindariley! Dá última vez que ela esteve no Brasil, batemos um papo com ela. Vem ver! https://…

  • 2017-02-17 10:42:04 Lucinda Riley
    RT @AMJBlackburn: #Reseña "La hermana tormenta" de @lucindariley, segundo libro de esta saga que me está encantando. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ https://t.c…

  • 2017-02-17 07:37:24 Lucinda Riley
    RT @aufwiedpet: Today on @YesterdayTweets its 'Home Thoughts From Abroad' starring @lucindariley https://t.co/Fe1V2RLeVS

  • 2017-02-16 15:01:05 Lucinda Riley
    The Brazilian edition of 'The Angel Tree' will be published in May. Obrigada @editoraarqueiro https://t.co/T07IRmw91a