Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 1 kommentarer till denna bok

Pockethexan 2017-10-03 Rapportera
Efter att ha slagit igen den 587 sidor långa romanen "Midnattsrosen" sitter jag här med ett leende på läpparna, så tillfredsställd av att ha läst en mycket vacker men tragisk kärlekshistoria. Jag kan bara konstatera att jag funnit en ny favoritförfattare: den irländska Lucinda Riley (född 1971). Författarens berättarteknik är enkel och rak men den värme och omsorgsfullt målande beskrivningen av både områden och karaktärer väcker läslustan och nyfikenheten inom mig. Oavsett om Riley skriver ingående om rikemansfolkets inställningar och uppfostran i Englands 1900-tal eller kändisvärldens med- och motgångar under senaste årtiondet gör hon ett påläst kunskapmässigt intryck. Att denna omvälvande känsloladdade bok kommer att bli filmatiserad i framtiden tvekar jag inte det minsta på. Handlingen utspelar sig mestadels i England men även i Indiens varma landområden. De olika kulturerna och sederna skapar intriger, missförstånd och förhinder men Riley påvisar även likheten människor emellan, oavsett var de hör hemma. När bokens huvudperson, (indiska Anahita) dör vid 100 års ålder, efterlämnar hon ett långt brev med detaljerad information om sin uppväxt och sitt, milt sagt, omvälvande leverne. Brevet är skrivet under flera år och adresserad till den son som hon födde i England. Han dödsförklarades vid tre års ålder men Anahita vägrade tro på det, trots dödsattest av ortens läkare. Hennes intuition och själ sa henne att han levde, saknaden och längtan efter sonen följde henne till hennes sista andetag. Barnbarnet Ari fascineras av brevet och beslutar sig för att åka till herrgården Astbury i England, där sonen sist sågs vid liv. På herrgården pågår en stor filminspelning där den kända vackra amerikanskan, Rebecca Bradley, spelar huvudrollen som aristokrat under 1920-talet. Under några omtumlande dagar befinner hon sig plötsligt involverad i de hemligheter som godset och släkten Astbury bär på. Tillsammans med Ari försöker hon få reda på vad som egentligen hände för nästan ett sekel sen. Det är en otroligt fängslande, färgsprakande roman, uppdelat i två olika men ändå sammanstrålande berättelser. Ju längre in i boken man kommer ju mer ser man hur nutiden och det förflutna smälter samman i handlingarna. Det är 1900-talets Donald kontra 2000-talets Anthony, två ogifta arvtagare till godset Astbury. Det är Violet och Rebecca, vackra rika amerikanskor och det är det indiska släktskapet mellan Anahita och barnbarnet Ari. Värme, vänskap och kärlek. Hunger, missförstånd och sorg Allt samlat i en fantastisk skildring av skillnaden mellan rik och fattig, mellan då och nu. Jag är helt betagen av den romantik och den kärlek som flödar i denna bladvändare. En stark fyra i betyg

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley har också skrivit

Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 15 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2019-02-17 17:02:20 Lucinda Riley
    RT @LillyCharleston: LUCINDA RILEY ❤️ On a décidé d'ouvrir le premier fan club français de @lucindariley, la Reine du roman féminin ! On…

  • 2019-02-16 15:45:03 Lucinda Riley
    Celebrating my birthday on stunning Phranang Beach with all the family. How lucky am I! https://t.co/yhAEM1gmnu

  • 2019-02-16 15:44:36 Lucinda Riley
    RT @WaterstonesHarr: Available now - tickets for An Evening With @lucindariley . We're down to the last few seats in the shop! Hurry before…

  • 2019-02-15 14:25:00 Lucinda Riley
    RT @WaterstonesHarr: Tickets for our exclusive #WorldBookNight launch for #TheButterflyRoom by @lucindariley are already almost 50% sold in…

  • 2019-02-14 15:43:51 Lucinda Riley
    Come and meet me on #WorldBookNight to celebrate the launch of #TheButterfyRoom at @WaterstonesHarr https://t.co/icKKK303Ag

  • 2019-02-14 09:45:13 Lucinda Riley
    What an incredible place to celebrate our anniversary and #ValentinesDay! — Yao Noi Island, Thailand https://t.co/lTv4gUs6Hv

  • 2019-02-13 10:23:52 Lucinda Riley
    The Polish edition of #TheMoonSister is published today. https://t.co/Ytafm5tY6H

  • 2019-02-13 09:33:32 Lucinda Riley
    RT @Nalisshelter: Nali's Shelter: La ragazza nell'ombra di Lucinda Riley - Recensione @GiuntiEditore @GiuntiY @GiuntiNarrativa @lucindaril…

  • 2019-02-11 08:22:58 Lucinda Riley
    RT @Matineegirl: Thank you @rosiewilsreads #TheButterflyRoom @lucindariley @panmacmillan #bookpost https://t.co/kBFT2ldtcM

  • 2019-02-08 18:03:41 Lucinda Riley
    RT @SueCatty: Books I read are all #moodbusting this one is topping the lot. Next in the chapter of the seven sisters by @lucindariley Ant…

  • 2019-02-08 18:02:56 Lucinda Riley
    RT @helmakoot: Ook het vijfde deel van de Zeven Zussen serie, Maan, van @lucindariley verveelt nog geen moment. Wat ik ervan vond? Dat is i…

  • 2019-02-08 11:35:27 Lucinda Riley
    The Finnish edition of #TheShadowSister will be published on 14th March. https://t.co/Ambp1R6y6x