Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 0 kommentarer till denna bok

Det finns ännu ej några kommentarer tioll denna bok, var först med att kommentera.

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley har också skrivit

Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 8 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2017-08-19 16:15:26 Lucinda Riley
    RT @DebTat2: @lucindariley https://t.co/C6S35xRd6e https://t.co/QNZojPrkfV

  • 2017-08-19 16:13:19 Lucinda Riley
    RT @juleslov1: Racing through the third book #lovedthemall #beach @lucindariley can't wait for the 4th one 🤗 https://t.co/HsAFhQPT76

  • 2017-08-17 08:58:31 Lucinda Riley
    RT @megustaleermex: Apasionada por conocer el mundo, Izabela convence a su padre de permitirle ir a París antes de casarse: LA HISTORIA DE…

  • 2017-08-16 15:23:30 Lucinda Riley
    RT @annecater: Thank you so much @ChablisPoulet - that's my #Croatia holiday reading sorted! #ThePearlSister by @lucindariley #bookpost 😘😘😘…

  • 2017-08-16 08:22:40 Lucinda Riley
    RT @megustaleermex: ✏️🍎 ¡Novedades Editoriales! ¡Queremos un regreso a clases lleno de libros! --> https://t.co/aVl0Vy0Ezt https://t.co/p1n…

  • 2017-08-15 17:54:51 Lucinda Riley
    Absolutely thrilled that #TheLoveLetter is #1 in Norway & #Skyggesøsteren has joined it for a dual #1 on the paperb… https://t.co/UfzgdSfqdP

  • 2017-08-15 12:06:46 Lucinda Riley
    RT @tweepaya: Can't get enough of @lucindariley! New journey! #TheOliveTree https://t.co/vCv4oQpdXy

  • 2017-08-15 08:29:55 Lucinda Riley
    The US edition of #ThePearlSister will be published on January 23rd. https://t.co/hqJhAoXDOm

  • 2017-08-14 09:46:43 Lucinda Riley
    RT @tweepaya: Phenomenal! 5/5 for The Shadow Sister by @lucindariley https://t.co/vHCGhDMSjx

  • 2017-08-13 09:25:02 Lucinda Riley
    RT @DioptraBooks: Πλήρες πρωινό και μετά βουτιά στη θάλασσα! https://t.co/rxQJYFY7gE #dioptrabooks https://t.co/awUcssAuyQ

  • 2017-08-11 15:39:07 Lucinda Riley
    RT @LibroDelCuore: I #consiglidilettura del #giorno: La Ragazza Italiana di #lucindariley https://t.co/JKdbyvUagq @GiuntiEditore @ventodili…

  • 2017-08-11 09:51:05 Lucinda Riley
    RT @megustaleermex: Siete hermanas, siete destinos y un padre con un pasado misterioso: LA HISTORIA DE MAIA de @lucindariley, 1er entrega d…