Bazar books
Midnattsrosen

Lucinda Riley

Midnattsrosen

Författare: Lucinda Riley
Översättare: Johanna Svartström
Originaltitel: The Midnight Rose
Genre: Utländsk skönlitteratur
ISBN: 9789170284762
Recensionsdatum: 2017-04-28
Bindning: Inbunden


En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!


 


 

Historiska romanen Midnattsrosen tar oss från glittrande palats i Indien till anrika herrgårdar i England, från 1911 till nutid.


Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.


Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll där hon spelar debutant på 20-talet för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten… 


Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse… ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Det finns 1 kommentarer till denna bok

Pockethexan 2017-10-03 Rapportera
Efter att ha slagit igen den 587 sidor långa romanen "Midnattsrosen" sitter jag här med ett leende på läpparna, så tillfredsställd av att ha läst en mycket vacker men tragisk kärlekshistoria. Jag kan bara konstatera att jag funnit en ny favoritförfattare: den irländska Lucinda Riley (född 1971). Författarens berättarteknik är enkel och rak men den värme och omsorgsfullt målande beskrivningen av både områden och karaktärer väcker läslustan och nyfikenheten inom mig. Oavsett om Riley skriver ingående om rikemansfolkets inställningar och uppfostran i Englands 1900-tal eller kändisvärldens med- och motgångar under senaste årtiondet gör hon ett påläst kunskapmässigt intryck. Att denna omvälvande känsloladdade bok kommer att bli filmatiserad i framtiden tvekar jag inte det minsta på. Handlingen utspelar sig mestadels i England men även i Indiens varma landområden. De olika kulturerna och sederna skapar intriger, missförstånd och förhinder men Riley påvisar även likheten människor emellan, oavsett var de hör hemma. När bokens huvudperson, (indiska Anahita) dör vid 100 års ålder, efterlämnar hon ett långt brev med detaljerad information om sin uppväxt och sitt, milt sagt, omvälvande leverne. Brevet är skrivet under flera år och adresserad till den son som hon födde i England. Han dödsförklarades vid tre års ålder men Anahita vägrade tro på det, trots dödsattest av ortens läkare. Hennes intuition och själ sa henne att han levde, saknaden och längtan efter sonen följde henne till hennes sista andetag. Barnbarnet Ari fascineras av brevet och beslutar sig för att åka till herrgården Astbury i England, där sonen sist sågs vid liv. På herrgården pågår en stor filminspelning där den kända vackra amerikanskan, Rebecca Bradley, spelar huvudrollen som aristokrat under 1920-talet. Under några omtumlande dagar befinner hon sig plötsligt involverad i de hemligheter som godset och släkten Astbury bär på. Tillsammans med Ari försöker hon få reda på vad som egentligen hände för nästan ett sekel sen. Det är en otroligt fängslande, färgsprakande roman, uppdelat i två olika men ändå sammanstrålande berättelser. Ju längre in i boken man kommer ju mer ser man hur nutiden och det förflutna smälter samman i handlingarna. Det är 1900-talets Donald kontra 2000-talets Anthony, två ogifta arvtagare till godset Astbury. Det är Violet och Rebecca, vackra rika amerikanskor och det är det indiska släktskapet mellan Anahita och barnbarnet Ari. Värme, vänskap och kärlek. Hunger, missförstånd och sorg Allt samlat i en fantastisk skildring av skillnaden mellan rik och fattig, mellan då och nu. Jag är helt betagen av den romantik och den kärlek som flödar i denna bladvändare. En stark fyra i betyg

Skriv ett inlägg


Lucinda Riley har också skrivit

Lucinda Riley

Lucinda Riley

Irländska författaren Lucinda Riley har sålt över 15 miljoner böcker över hela världen!

Visa författarpresentation

Lucinda Riley - Twitter

  • 2018-08-16 14:31:35 Lucinda Riley
    The Spanish edition of #TheMoonSister will be published on October 11th. https://t.co/HOkr6hg0Lq

  • 2018-08-16 11:14:35 Lucinda Riley
    RT @AlmeloBroekhuis: VANMIDDAG IN ONZE WINKELS: 'Parel', de nieuwste Zeven Zussen Het wachten is beloond, vanmiddag ligt 'Parel', het nieu…

  • 2018-08-16 11:13:52 Lucinda Riley
    RT @mycoton32: #avis Les sept soeurs, tome 4 : La soeur à la perle de @lucindariley @LillyCharleston https://t.co/8xQsVVPkME

  • 2018-08-16 11:11:43 Lucinda Riley
    RT @boekhandelkrvd: Vers van de pers; het vierde deel in de populaire zevendelige serie van @lucindariley ! #lekkerverderlezen #kooplokaal…

  • 2018-08-16 11:11:21 Lucinda Riley
    RT @BernieWood11: Just finished The Olive Tree by @lucindariley . Absolutely loved it, difficult to put down. Now to start The Love Letter…

  • 2018-08-16 11:09:54 Lucinda Riley
    RT @AmandaJJack1: Taking tea with my favourite ladies, Lucinda and Clarice #Teaformeplease #readmeastory @lucindariley @italia_riley http…

  • 2018-08-15 16:48:28 Lucinda Riley
    RT @histnovsoc: THE PEARL SISTER by @lucindariley shines light on strong women from Australia’s past. Feature on our website by @LisaReadsB…

  • 2018-08-13 13:44:20 Lucinda Riley
    The Dutch edition of #ThePearlSister is out today. https://t.co/PJHIvYlKgZ

  • 2018-08-12 15:07:46 Lucinda Riley
    RT @cheltwaters: Dear Cheltenham readers, We'll just leave this here.... #MoonSister @lucindariley (Out 1st Nov) https://t.co/CHjIinkw9l…

  • 2018-08-12 10:02:41 Lucinda Riley
    RT @RachPayne88: @lucindariley does it again! Amazing book. Really gripping and I may have nearly thrown it across the room in grief a few…

  • 2018-08-12 09:56:16 Lucinda Riley
    RT @italia_riley: My collection of your masterpieces @lucindariley 💖 #lucindariley https://t.co/Ie5Bk5inbF

  • 2018-08-10 18:04:33 Lucinda Riley
    The Danish edition of #TheMoonSister will be published on November 8th. https://t.co/Y5bQv7RV9W

  • 2018-08-10 10:26:01 Lucinda Riley
    RT @sophiemarak: Happy #BookLoversDay! My bookish cat and I are celebrating all year round! 📚🐈 @thelaurengraham @lucindariley https://t.co/…