Are you an international agent or author?

Are you an international agent or author?

Kontaktuppgifter

Post och besöksadress
Bazar Förlag AB
Box 30095
104 25 Stockholm

info@bazarforlag.se

Organisationsnummer
556626-1797

Vi samarbetar med

Bokförsäljning (Sverige, Åland, Finland):
Hemming & Baggfelt

Anders Hemming:
anders@hemmingbaggfelt.se
+46 (0)73 073 03 78

Ylva Baggfelt:
ylva@hemmingbaggfelt.se
+46 (0)70 253 86 39

Johan Moberg:
johan@hemmingbaggfelt.se
+46 (0)70 316 77 70‬

PR:
SCHYTTBERG PR

Jenny Schyttberg
jenny@schyttberg.se
+46 (0)70 624 30 23

Vi som jobbar på förlaget

Sara Lindegren
Sälj och Marknadschef
+46 (0)70 689 31 58
sara@strawberrypublishing.se

Karin Linge Nordh
Publicistisk chef skönlitteratur
+46 (0)70 496 36 63
karin@strawberrypublishing.se

Rebecka Leffler
CEO, Strawberry Publishing Sverige AB
+46 (0)70 7700 281
rebecka@strawberrypublishing.se

Bazars historia

Bazar Förlag logotyp
Ladda ner logotyp

Bazar startade som ett nordiskt förlag i Norge, Sverige och Finland våren 2002. Förlaget etablerade sig i Danmark 2003. Bazar ger i huvudsak ut översatt skönlitteratur. Bakgrunden till etableringen var en önskan om att starta ett oberoende förlag för kvalitetslitteratur.

Bazar är ett nordiskt förlag med verksamhet i Norge, Sverige och Finland. Förlaget startades 2002 och är ett oberoende förlagshus som framförallt ger ut översatt skönlitteratur.

Vår ambition är att ta fram den bästa och mest populära utländska litteraturen. Vår största författare är Paulo Coelho, andra storsäljande författare är Lucinda Riley, Nina George, Cecilia Samartin, Bernard Cornwell, Terry Hayes, Cecelia Ahern, Ildefonso Falcones, Tatiana de Rosnay och Johann Hari.

Bazar Sverige är en del av Strawberry Publishing AB.